بازارکار مهندسی صنایع -کارشناس برنامه ریزی تولید شویم

زمان تقریبی مطالعه : ۷ دقیقه

اگر نگاهی دقیق به بازار کار مهندسی صنایع بیاندازیم متوجه می شویم که یک فارغ التحصیل این رشته می تواند در زمینه های مختلفی و تحت عناوین شغلی متفاوت مانند کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، کارشناس برنامه ریزی تولید، کارشناس حمل و نقل، کارشناس نگهداری و تعمیرات(نت)، کارشناس کنترل کیفیت یا تضمین کیفیت و … در صنایع تولیدی و یا خدماتی مختلف فعالیت کند.

اما همان طور که می دانیم استخدام مهندس صنایع در هر یک از این زمینه های شغلی نیازمند دانش و مهارت هایی است که برای ایفای نقش در هر یک از این مشاغل ضروری است. این دانش و مهارت ها می تواند توانایی کار با یک نرم افزار یا توانایی تحلیل یک مسئله توسط یک راه حل و یا توانایی ها و مهارت های فردی باشد.

امروز ما قصد داریم در این مطلب از سایت صنایع فایل یکی از زمینه های بازار کار مهندسی صنایع یعنی کارشناس برنامه ریزی تولید را  معرفی کنیم. همچنین مهارت ها و دانش هایی که برای استخدام مهندس صنایع در زمینه برنامه ریزی تولید لازم و ضروری است را بررسی کرده. و یک نقشه راه برای بازار کار مهندسی صنایع در حوزه برنامه ریزی تولید برای علاقه مندان به ورود به این حوزه ارائه دهیم.

این نقشه راه شامل دروسی است که باید با توجه بیشتری در دوره دانشگاه گذرانده شوند، و همچنین نرم افزارهایی که باید فراگرفته شوند. تا بتوان به عنوان یک مدیر تولید کارا و موثر در این زمینه فعالیت کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

اگر نگاهی به شرح شغل های کارشناس برنامه ریزی تولید و یا آگهی های استخدام مهندسی صنایع در حوزه برنامه ریزی تولید بیاندازیم. متوجه می شویم توانایی هایی که شرکت ها و سازمان های مختلف از افراد متقاضی این شغل انتظار دارند، به این صورت است که:

فرد باید در زمینه های ارزیابی کار و زمان، طرح ریزی واحد های صنعتی، برنامه ریزی تولید، کنترل تولید و موجودی ها، شبیه سازی، کنترل کیفیت آماری، تعمیر و نگهداری و فاکتورهای انسانی مهارت داشته باشد. و قابلیت نظارت بر طراحی و کنترل خط تولید، کنترل و طراحی انبار و دیگر فعالیت های مرتبط با تولید را داشته باشد.

که پیشنهاد ما برای رسیدن به این توانایی ها و ویژگی ها استفاده از نقشه راه زیر است. در این نقشه راه به دروسی که در دوره دانشگاه به ویژه در دوره کارشناسی باید با توجه و فعالیت بیشتری گذرانده شوند. و نیز نرم افزارها و مهارت های مورد نیاز برای ایفای نقش بهتر و کارآمدتر در این شغل اشاره شده است.

از دانشگاه شروع کنیم

تا اینجای کار فهمیدیم که نیاز به دو چیز داریم دانش و مهارت که منظور و مقصود از دانش، آگاهی از مطالب و منابع بروز در زمینه برنامه ریزی تولید است. که اگر نخواهیم از حق بگذریم دانشجویان و مهندسان صنایع در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی گرفته تا دکتری بطور کامل دورسی را تحت عناوین مختلف می گذرانند که در آن ها به مباحث برنامه ریزی تولید پرداخته شده است.

برای نمونه می توان به دورس ارزیابی کار و زمان، طرح ریزی واحد های صنعتی، برنامه ریزی و کنترل موجودی، برنامه ریزی حمل و نقل و غیره اشاره کرد که اکثر این دروس در دوره کارشناسی مهندسی صنایع ارائه می گردد. در اینجا لازم می بینیم که لیست این دروس را به صورت کامل معرفی کنیم و نیز میزان کاربرد و اهمیت هر درس را در شغل کارشناس برنامه ریزی تولید در زیر بیان کنیم.

بازار کار مهندسی صنایع - چطور کارشناس برنامه ریزی تولید شویم؟

برای تکمیل توضیحات تصویر فوق باید بگوییم که برای این که بتوانید به عنوان یک مدیر تولید به خوبی ایفای نقش کنید بایستی به مباحث دورس اشاره شده آشنایی و تسلط کامل داشته باشید. نکته ای که در مورد تصویر فوق لازم به ذکر است میزان اهمیت هر درس برای این حوزه کاری است که عنوان یک راهنما میزان اهمیت دروس را به صورت (مرتبط – بسیارمرتبط – ضروری) مشخص کرده ایم.

که دروسی که با اهمیت مرتبط معرفی شده اند، کمک به فهم بهتر سایر دروس می کنند و درس های با اهمیت بسیار مرتبط کمک به انجام فعالیت موثر در این زمینه شغلی می کنند. دروس ضروری نیز دروسی اند که باید روی آن ها تمرکز کرد و به مطالب آن ها تسلط کامل داشت و تحقیقات و پروژه هایی پیرامون این دروس ارائه داد.

فراتر از مطالب دروس دانشگاهی گام برداریم

همچنین علاوه بر دروسی که در محیط دانشگاه ارائه می گردد بعضی مباحث و موضوعات علمی دیگر وجود دارند که فراگیری و تسلط بر آن ها به مهندسان صنایع در ایفای نقش بهتر در شغل کارشناس برنامه ریزی تولید کمک بسیاری می کند. البته این مباحث امروزه بیشتر با دوره های آموزشی برنامه ریزی تولید یا دوره های بازار کار مهندسی صنایع در حوزه برنامه ریزی تولید شناخته می شوند. که در تصویر زیر این دوره ها معرفی شده اند.

دوره های مرتبط با شغل کارشناس برنامه ریزی تولید

 

اگر مهارت ها و توانایی های مورد نیاز دیگری نیز وجود دارد که از قلم افتاده در بخش دیدگاه همین مطلب آن را برای ما ارسال کنید تا به این لیست اضافه کنیم. تا به این جای کار با دروس و مهارت های مورد نیاز این شغل آشنا شدیم اما مورد دیگری که می تواند اهمیت پیدا کند نرم افزار های برنامه ریزی تولید هستند که به عنوان ابزاری برای انجام سریع تر و دقیق تر کارها یاری کننده مهندسان صنایع هستند. در ادامه به معرفی این نرم افزارها می پردازیم.

نرم افزار های بازار کار مهندسی صنایع در زمینه برنامه ریزی تولید چیست؟

در این میان برای کمک و افزایش سرعت انجام کارها و وظایف و محوله به یک مدیر تولید نرم افزار هایی طراحی شده اند که  به کارشناس برنامه ریزی تولید این امکان  می دهند که برنامه ریزی و طرح ریزی ها مورد نیاز خود را انجام دهد. و مسائلی که حل آن ها زمان بر است را در مدت زمان کوتاهی حل و فصل کند. بنابراین برای ایفای نقش در شغل کارشناس تولید و عملیات آشنایی و توانایی کار با این نرم افزارها امری ضروری است. برخی از این نرم افزارها در زیر معرفی شده اند.

نرم افزار های مرتبط با شغل کارشناس برنامه ریزی تولید

 

یک کارشناس برنامه ریزی تولید به چه مهارت های فردی نیاز دارد؟

کارشناس برنامه ریزی تولید باید فردی صبور و تحلیل گر باشد، زیرا که در زمینه های برنامه ریزی و کنترل خطوط تولید و انبار مجبور به انجام فعالیت های روزمره و یکنواخت است. علاوه بر صبر و توانایی تحلیل مهارت های عمومی مانند روابط عمومی بالا، فن بیان، توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران، مهارت کارگروهی، توانایی ایجاد انگیزش در دیگران و مواردی از این دست می تواند کمک زیادی به شما در انجام بهتر وظایف کنند.

به عنوان سخن پایانی باید بگوییم که تمامی این دانش ها و مهارت ها و توانایی های علمی و فردی در کوتاه مدت نمی تواند در یک فرد ایجا شود و برای دست یابی به آن ها نیاز به یک برنامه بلند مدت شخصی است. که شما می توانید براساس نقشه راه ارائه شده دروس خود را هدفمند تر انتخاب کرده و به صورت دقیق بدانید که نیاز به یادگیری چه نرم افزارهایی از میان انبوه نرم افزارهای مهندسی صنایع دارید. و بصورت هدفمند تر به یادگیری این نرم افزارها بپردازید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *